Not Defteri -40-


24 Nisan 2009 Cuma - İzmir

• Başbakanlık koltuğuna oturduğu anda hemen başbakan gibi konuşmaya başlayan çocuk… Bu çocuğa başbakanlık için eğitim veren kişi, niçin bu çocuğun sıradan bir başbakan gibi tavır sergilemesine sebep oldu?

• 2 Temmuz 1993’te Sivas Madımak Otelinde yakılarak katledilen şair Behçet Aysan anısına verilen “Behçet Aysan Şiir Ödülü”nü bu yıl Tuğrul KeskinKanda’har” adlı kitabıyla almış

• 1 Mayıs ‘Emek ve Dayanışma Günü’ olarak resmi tatil ilan edildi, fakat 1 Mayıs’ta Taksim Meydanı işçilere hâlâ kapalı. Olay çıkmaması için Taksim’i kapatıyorlar, fakat bu daha da vahim olayların yaşanmasına sebep olabilir.

• Abidin Dino’nun çizdiği “Nazım, Babıâli’de” resmi…


Yaşar Kemal, Radikal’de Âşık İhsani’nin ölümü nedeniyle bir yazı yayınlamış:

Ülkemiz, kültürüne boş vermekten, kültür adamlarını sürgünden vazgeçip, sanat adamlarına düşman olmayan, demokratik bir mutluluğa ulaşırsa İhsani gibi değerler ortaya çıkar. İhsani’ler ülkelerin mutluluklarıdır.”

seyir defteri

Cemal Şan’ın ‘kalp, ruh ve akıl’ üçlemesinin ilk filmi olan Zeynep’in Sekiz Günü’nü izlemiş, çok beğenmiştim. Özellikle Fadik Sevin Atasoy’un oyunculuğu beni çok etkilemişti. Renksiz hayatına renk katan bir karşılaşma ve birkaç günlüğüne de olsa büyük sarsıntılar yaşayan Zeynep… Ve yönetmenin bunu sahneye yansıtırken kullandığı teknik… Ve tabii ki Ali’nin arkadaşının evinde Zeynep’in söylediği şiir tadındaki sözler:

Bahçelerinde dolaşamıyorsam
Salonlarında, koridorlarında gezemiyorsam
Odalarında oturamıyor, balkonlarında kendimi bulamıyorsam
Dehlizlerinde saklanamıyor, burçlarında ağlayamıyorsam
Mahzenlerinde sarhoş olamıyor, mutfaklarında doyamıyorsam
Yorulduğumda sırtımı yaslayamıyorsam
Mutluluğumu tavan aralarına fısıldayamıyorsam
Nasıl fethetmiş olurum o kaleyi

Ali’nin Sekiz Günü’nü izleyemeden Dilber’in Sekiz Günü gösterime girmiş. Zeynep’in Sekiz Günü’nü izledikten sonra, üçlemenin diğer filmlerinden beklentim çok arttı. Umarım her film Zeynep’in Sekiz Günü’nün üzerine bir şeyler koyarak ilerlemiştir.

• Çok kaliteli fakat kısa süreli olan projeler yerine, çok kaliteli olmasa da sürdürülebilir, sürüp gidebilen projeler daha gereklidir.

Vaslav Nijinsky:

Müzeler geçmişin çöpleri. Müzeler de tarih de geçmişin çöp tenekeleri. Bu nedenle sevmem müzeleri. Ne de tarih kitaplarını. Her ikisi de mezarlık kokar.

• Frankfurt’tan sonra Cenevre Kitap Fuarının da onur konuğu Türkiye… Fuarın açılış konuşmasını Sema Kaygusuz yapmış ve bu konuşma metni Radikal Kitap’ta yayınlandı.

Mayakovski

• Dünyanın en prestijli sinema festivali 62. Cannes Film Festivali’nin 8 kişilik jürisinde, geçen sene Cannes’da en iyi yönetmen ödülünü alan Nuri Bilge Ceylan da yer alacakmış. Daha önce Fatih Akın ve Orhan Pamuk da bu jüride yer almışlardı.

Bu yılki Cannes Film Festivalinde birkaç film dikkatle izlenecekmiş. Bunlardan bazıları şöyle:
Lars von Trier’in “Antichrist”i,
Quentin Tarantino’nun “Inglorious Bastard”ı,
Ang Lee’nin “Taking Woodstock”ı
Michael Haneke’nin “Das Weisse Band”ı
Jane Campion’un “Bright Star”ı.

• Bir insanla öpüşürken hiçbir şey hissetmediğini söyleyenlere şaşırıyorum.

Bir zamanlar da Türkan Şoray, aşık olduğu hiç kimseye “seni seviyorum” demediği için övünüyordu. Seni seviyorum, demenin mutluluğunu hiç yaşamamış insanların neler kaybettiklerini görmemeleri beni derinden üzüyor.

Erdal Öz Edebiyat Ödülü’nü alan İhsan Oktay Anar için Santralistanbul’da “Tarih kadar hayal, rüya kadar gerçek” adlı sempozyum düzenlenecekmiş.
Sempozyum sırasında Kitab-ül Hiyel’deki üç makinenin maketi, Suskunlar’daki müzik aletleri, roman kahramanlarının oyuncak modelleri de sergilenecekmiş.

Hayyam’dan:

Bu zamanda az dostun olsun, daha iyi.
Herkesle uzaktan hoş beş edip geçmeli.
Can gözünü açınca görüyor ki insan
En büyük düşmanıymış en çok güvendiği.”

• Deniz Feneri davasının dosyasının çevrilme işleri ne zaman bitecek? Kaç ay geçti hâlâ bu konuda hiçbir şey yapılmadı. Bu süre zarfında Ergenekon davası nedeniyle rektörler, profesörler tutuklandı, Türkan Saylan’ın evi arandı. Hukuk sadece Ergenekon için mi hızlı bir şekilde çalışıyor? Başka davalarda da aynı hızı gösteremezler mi?

• Türk hamamı, Fin Saunası ve Macar Fürdüsü, İstanbul’da Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezinde düzenlenen seminerle akademisyenler tarafından tartışılacakmış.

• Dünya kültürlerine mercek tutacak etkinlikler…

• Vizyona giren filmler:

- Başka Semtin Çocukları (Yön: Aydın Bulut)
- Dilber’in Sekiz Günü (Yön: Cemal Şan)
- Erkekler Ne Söyler Kadınlar Ne Anlar (He’s Just Not That Into You, Yön: Ken Kwapis)
- Parti Tırtıları (Disco Ormene, Yön: Thomas Borch Nielsen)
- Beverly Hills Çuvava (Beverly Hills Chihuahua, Yön: Raja Gosnell)
- 13. Gün (Friady the 13th, Yön: Marcus Nispel)
- Dost Kazığı (How to Lose Friends & Alienate People, Yön: Robert B. Weide)

• Okuduklarım

- Sema Kaygusuz’un “Sandık Lekesi” adlı öykü kitabı
- Vatan, Hürriyet ve Radikal gazeteleri
- Radikal Gazetesi Kitap Eki
- Cumhuriyet Gazetesi Kitap Eki Sayı: 1001

• İzlediklerim

- Star TV Ana Haber Bülteni

• Söyleşi

- Aydın Şimşek, Emel Kayın ve Hülya Soyşekerci’nin konuşmacı olduğu “Hızın ve Devrimin Sanatı: Fütürizm” adlı söyleşi
- Veysel Çolak, Fikret Hakan, Turgay Gönenç ve İsmail Mert Başat’ın konuşmacı olduğu “Sinema Dili Şiir Dili Mi?

Tuna BAŞAR

Yorum Gönder

[blogger][facebook]

Tuna BAŞAR

{facebook#https://www.facebook.com/tunabasar} {twitter#https://www.twitter.com/tunabasar35} {google-plus#https://plus.google.com/+TunaBasar} {pinterest#https://tr.pinterest.com/tunabasar35} {youtube#https://www.youtube.com/c/TunaBasar} {instagram#https://www.instagram.com/tunabasar35}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget