Not Defteri -43-


27 Nisan 2009 Pazartesi - İzmir

• Acaba bir çocuğa doğduğu günden itibaren hiç olmayacağı biri gibi davranılsa, bir başka kişinin fotoğrafları gösterilip o kişi olduğuna inandırılsa, aynaya bakmayı öğrendiği vakit fotoğraflarla aynadaki kişinin farklı olduğunu gördüğü halde yine de inandırıldığı şeye inanmaya, hiç olmadığı kişi olmaya devam edebilir mi? Ya da zamanla hiç olmadığı kişi olduğunu, aynadaki kişiyle fotoğraflardaki kişinin aynı kişi olduğunu mu düşünmeye, görmeye, hissetmeye başlar?

• Abidin Dino “El”


• Uluslararası Nâzım Hikmet Şiir Ödülü Danimarkalı Şair Erik Stinus’a verilmiş.

Sezen’in sesinden “İkili Delilik

Bütün gün bu şarkıyı dinleyip durdum. Zamanı şarkılar belirliyor gerçekten. Duyguları şarkılar en iyi ifade ediyor. Sezen sanki benim şu anki duygularımı bildiği için yazmış bu şarkıyı ya da onun deyişiyle ‘kırık şiir’i.

lütfen,
görmeyeyim seni
bir yerlerde karşıma çıkma
konuşmayalım, bakışmayalım
ne olursun
daha fazla tükenmeye takatim yok

DAHA FAZLA TÜKENMEYE TAKATİM YOK!

• 100 seçkin kitabı belirlemeliyim. 50 Türk Edebiyatından, 50 de Dünya Edebiyatından en değerli 100 kitabı belirleyip, fırsat bulduğum ilk anda bu 100 kitabı okumalıyım. Okumalı ve bu seçkin 100 kitabın etkisinde yazmalıyım.

• Ben şiirlerin bütünlüğünü, dizelerini, kullanılan kelimeleri değil şiirlerin tınısını seviyorum. Eğer bir şairden bir şeyi ödünç almam gerekse ben o şiir tınısını almak isterim.

• Yeniden yazmak…
Türk Edebiyatının en seçkin şiirlerini yeniden yazma projesi. Tamamen faklı kelimelerle ama aynı tınıyla her bir şiiri yeniden yazmak mümkün mü?

Edip Cansever’in “Serüven” şiiri:

Ne sıcak şehirler vardı,
Yeni serüvenler peşinde koşardım.
Ne sıcak şehirler vardı
Yalnızlığımı bilmezdim.

Yollardan bisikletler geçerdi,
Akşam serinliğinde
Sandöviç ve bira kokardı dükkanların önü
Bütün genç kızlar terlerdi…

Bütün genç kızlar terlerdi…
Bilmezdin yalnızlığımı
Yolun üstünde birkaç süt evi
Duvarlarında çiftlik resimleri asılı

• Türkiye’nin çıkarlarını zedeleyenlere karşı, ülkenin içinde esip gürleyenler dışarıda kuzu kesiliyorlar. ABD Başkanının yanında ses çıkaramayanların, Obama’nın açıklamalarından sonra, Türkiye’nin okşanıp aldatılacak bir ülke olmadığını sert bir şekilde söylemelerinin hiçbir anlamı kalmıyor.
Terör örgütü Hamas’ı savunmak için gösterilen tepki, iş Türkiye’nin çıkarlarına gelince aynı şiddette tekrarlanmıyor. Türk halkına güçlü bir ülke olduğumuz gösterilmeye çalışılsa da dışarıda hiçbir gücümüzün olmadığı artık çok iyi anlaşılıyor.

• Eskişehirspor-Beşiktaş maçında Beşiktaşlı Yusuf’un Holosko’ya attırdığı gol öncesindeki çalımları…

Audrey Hepburn’ün oynadığı “Öğleden Sonra Aşk” adlı film…

• Son üç yılda 70 bin kişi dinlenmiş ve bu sayının az olduğunu, abartılmaması gerektiğini söyleyen bir Adalet Bakanıyla karşı karşıyayız.
Kabinede ne zaman revizyon yapılacaktı?

• Öykücü Adnan Özyalçıner 75 yaşına girmiş.

• Okuduklarım

- Sema KaygusuzYere Düşen Dualar
- küçük İskenderThe God Jr
- Vatan ve Hürriyet gazeteleri
- Radikal Gazetesi Kitap Eki
- Cumhuriyet Gazetesi Kitap Eki Sayı: 1001
- Varlık
- Yasakmeyve

• İzlediklerim

- Star TV Ana Haber Bülteni

Tuna BAŞAR

Yorum Gönder

[blogger][facebook]

Tuna BAŞAR

{facebook#https://www.facebook.com/tunabasar} {twitter#https://www.twitter.com/tunabasar35} {google-plus#https://plus.google.com/+TunaBasar} {pinterest#https://tr.pinterest.com/tunabasar35} {youtube#https://www.youtube.com/c/TunaBasar} {instagram#https://www.instagram.com/tunabasar35}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget