Okuma Defteri X


Şiir Defteri-Şiir ve Hayat 2010

Şiir kolay kolay bir kalıba sokulamayacak, tek cümleyle açıklanamayacak kadar özel ve geniş bir sanat koludur. Üzerine kitaplar yazılıp, şiiri şiir yapan şairlerden örnekler verildiğinde bile her seferinde şiirin büyüsünün açıklanamayan bir tarafı kalacaktır. O nedenle şiir, sürekli takip edilip, yeniliklerin anbean fark edilmesiyle hissedilebilir. Yeniyi görüp, yeni üzerinden şiiri tanımlamakta fayda vardır.
Bu nedenle şiir yıllıklarının ayrı bir anlamı var benim için. Şiirin gündemini tutan konuları, son dönemde şiire konu olan olayları, yeni şiir anlayışlarını ve şiirdeki yeni arayışları bize en geniş örnekleriyle göstermeye çalışan edebiyat dergilerinden özenle seçilen örneklerle oluşturulan yıllıklar, bir yılın şiirini gözler önüne sermeye çalışmaktadır.
Önemli şairlerimizden genç şair adaylarına uzanan yelpazesiyle, şiir üzerine yapılan soruşturmalarla ve şiir eleştirileriyle benim gibi şiire gönül vermiş kişiler için bir yıl boyunca başucu kitabı olmaya adaydır yıllıklar.
Her yıl iki yıllığı özellikle takip ederim: Şeref Bilsel ve Cenk Gündoğdu’nun birlikte hazırladığı Şiir Defteri ve Baki Asiltürk’ün hazırladığı YKY Şiir Yıllığı
Her iki yıllık için de detaylı bir yazı yazacağım ama bu yazıda Şiir Defteri-Şiir ve Hayat 2010 üzerine söylemek istediğim birkaç söz olacak.
Her yıl olduğu gibi yeterince doyurucu bir seçkiyle karşımıza çıkmış Şiir Defteri.
Bu yıl seçici kurul olmadan hazırlanan yıllık, Şeref Bilsel ve Cenk Gündoğdu’nun geçen seneye ait Şiir, Hayat, Edebiyat ve Ölümlere dair uzun bir açıklama metniyle başlıyor. Daha sonra Hilmi Yavuz’dan Veysel Çolak’a, Ahmet Telli’den Haydar Ergülen’e, Emirhan Oğuz’dan Onur Caymaz’a, Lale Müldür’den Gonca Özmen’e uzanan çok fazla sayıda şairle 2009 yılının şiir ortamı hakkında soruşturma yapılmış. Her bir şairin şiire bakış açısından, beğendiği kitaplara; dergiler ve ödüller hakkındaki düşüncelerine kadar farklı sorularla okuyucunun şiirden beklentilerine de cevap aranmış.
Ve tabii sonrasında 150’den fazla şairden örneklerle 2009 yılının en iyi şiirleri seçilmiş. Bu seçki yapılırken şiirlerin dergilerden seçilmesine özen gösterilmiş. Arif Damar’la başlayıp Gülçin Erdem ile son buluyor şairler.
Daha sonra da 2009 yılının dergileri, şiirleri, ilk kitapları, elektronik ortamdaki şiir üzerine yazılan makaleler ve 2009 yılında yayınlanan tüm şiir ve şiire dair kitapların listesiyle son buluyor yıllık.
Yıllığın son sayfasına ulaşınca geniş bir şiir denizinden kendi halinde akan bir akarsuya ulaşma hissi oluşuyor insanda. Bir ferahlama ve huzurla, okuru kendi iç dünyasındaki şiir ritmiyle baş başa bırakıyor.

-      - Şeref Bilsel-Cenk Gündoğdu “Şiir Defteri-Şiir ve Hayat 2010” Antoloji İkaros Yayınları Mart 2010 408 syf

Tuna BAŞAR

Yorum Gönder

[blogger][facebook]

Tuna BAŞAR

{facebook#https://www.facebook.com/tunabasar} {twitter#https://www.twitter.com/tunabasar35} {google-plus#https://plus.google.com/+TunaBasar} {pinterest#https://tr.pinterest.com/tunabasar35} {youtube#https://www.youtube.com/c/TunaBasar} {instagram#https://www.instagram.com/tunabasar35}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget