Okuma Defteri XIII

Geceyarısı Şarkıları - Ahmet Altan

Daha önce defalarca okumama rağmen her seferinde yeniden okumak istediğim ender kitaplardan biridir Geceyarısı Şarkıları.
Ahmet Altan’ın romanlarını, siyasi makalelerini bir kenara atıyorum, fakat edebi denemeleri bir başka benim için. Özellikle de Geceyarısı Şarkıları’nda çok daha farklı bir tat var. Şiirin verdiği tada benziyor bu kitaptaki denemeler.
Denemelerinde kullandığı dil, ses bütünlüğü ve yer yer önemli bölümlere geri dönüşler yaparak denemelerde bir nakarat oluşturmaya çalışması okuru etkiliyor.
Bir de Geceyarısı Şarkıları’ndaki gibi isyan ön plandaysa, denemeler anarşizm kokuyorsa, önemli yazar ve şairleri gündeme getiriyorsa ve tabii ki insanı yazmaya itiyorsa, işte o zaman defalarca okunmaya değerdir.
Şimdi, yeniden, bir sürü kitap okunmayı beklerken, Geceyarısı Şarkıları’nı elime aldım. Bugünümü bu kitaba ayırıp, tüm günü edebi bir haz içinde geçirmek istiyorum.

- Ahmet AltanGeceyarısı Şarkıları” Deneme Can Yayınları 10. Baskı Mart 1997 152 syf

Tuna BAŞAR
Kategori:
Like

Yorum Gönder

[blogger][facebook]

Tuna BAŞAR

{facebook#https://www.facebook.com/tunabasar} {twitter#https://www.twitter.com/tunabasar35} {google-plus#https://plus.google.com/+TunaBasar} {pinterest#https://tr.pinterest.com/tunabasar35} {youtube#https://www.youtube.com/c/TunaBasar} {instagram#https://www.instagram.com/tunabasar35}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget