Gece XXXVIII


3 Mayıs 2011
Salı

Mayıs ayı için aylık planımı yaptım. Her yazdığım kategoride ürün verecek şekilde, mayıs ayı sonunda, minimum 90 ürünle bir ilki gerçekleştirmenin peşine düşeceğim. Bu sayıya ulaşabilmem için her gün en az 3 ürün yayınlamalıyım. Özellikle Not Defteri ve Gece’yi her gün yayınlayabilirsem, deneme türünde birkaç ürün verebilirsem, yoğun bir şekilde okursam ve Seyir Defteri’nde yayınladığım filmleri izleyebilirsem bu hedefe kolay ulaşırım. Eski yazdıklarımı da tek tek gözden geçirmeliyim. Defterlerde kalanlardan yeni fikirler elde edebilirim belki. Eski not defterlerim özellikle çok işime yarayacaktır. Son günlerde de neredeyse bir defteri doldurmuş durumdayım. Ve her yazı dolu defter beni daha da çok mutlu kılıyor.
Okumak için de kendime 7 kitap belirledim. Önümüzdeki bir hafta içinde okumam gereken kitaplar şunlar: Murathan MunganKibrit Çöpleri”, Hilmi YavuzGeçmiş Yaz Defterleri”, Erdal Doğan’ın hazırladığı “Her Güne Bir Şiir”, Stefan Zweig’in “Satranç”, ShakespeareSoneler”, Halikarnas BalıkçısıAganta Burina Burinata” ve Gülten AkınŞiir Üzerine Notlar”. Her okuduğum kitap için de Okuma Defteri’me notlar düşmeliyim. Bazı kitaplar için eleştiri yazısı da yazmam gerekiyor. Murathan Mungan’ın Şairin Romanı çıktı. Bu kitabı edinir edinmez okuyup, detaylı bir eleştiri yazısı yazmalıyım.
En kısa zamanda da klasik müzik hakkında planladığım proje çerçevesinde yazılarıma başlamalıyım. 30 Klasik müzik bestecisinin CD’lerini ve haklarında yazılmış kitapları edindim. Özellikle Beethoven, Mozart, Vivaldi, Brahms, Tchaikovsky gibi önemli bestecileri portreler projesinde de konuk etmeliyim.
Yeni yeni projeler de zihnimi kurcalıyor bu aralar. Özellikle bir seçki üzerinde yoğunlaşmış durumdayım. Her haftanın sonunda haftanın şiirini, şairini, yazarını, öyküsünü, filmini, videosunu, müziğini, dergisini, kitabını belirleyip hem okurlara yol gösterici olabilmeyi, hem de kendim için, şimdiden bir en iyiler seçkisi oluşturup, gelecekte oluşturacağım kütüphanenin raflarını hangi kitapların süsleyeceğini belirlerken yol gösterici olacak bir seçkiye imza atmayı umuyorum. Bunun yanında bir diğer projeme de Ayrıntılar ismini uygun gördüm. Okuduklarımdan, izlediklerimden ayrıntıları yakalayıp bunlar üzerinden metinler oluşturmak… Bir öyküdeki, bir şiirdeki, bir filmdeki ayrıntıları yakalayıp onları daha görünür kılmaya çalışma çabası da denebilir bu proje için. Bakalım günler istediğim gibi verimli geçecek mi?

3mayıs’11gecesi mutki

Tuna BAŞAR
Kategori:
Like

Yorum Gönder

[blogger][facebook]

Tuna BAŞAR

{facebook#https://www.facebook.com/tunabasar} {twitter#https://www.twitter.com/tunabasar35} {google-plus#https://plus.google.com/+TunaBasar} {pinterest#https://tr.pinterest.com/tunabasar35} {youtube#https://www.youtube.com/c/TunaBasar} {instagram#https://www.instagram.com/tunabasar35}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget