Güz Okuma Şenliği 2015


Yaz Okuma Şenliği’ni gayet iyi bir okuma hızıyla bitirdim. Toplamda 25 kitap okudum. Hatta Umberto Eco’nun Gülün Adı adlı romanı belirtilen sürede bitmediği için onu listeye ekleyemedim. Okuma hızıma yaptığı katkının ötesinde yazma hızıma da büyük katkısı oldu Yaz Okuma Şenliği’nin. Şimdi Güz Okuma Şenliği başlıyor ve ben yine birbirinden güzel kitaplar seçtim okumak için. İşin en keyifli kısmı kitaplığımdan kitapları seçmek oluyor. Bazı kitaplarda çok kararsız kaldım ama şimdilik okuma listem aşağıdaki gibi. Belki belirlenen süre zarfında bu listede belli değişiklikler yaparım.

1. Kategori (10 puan): Şenliğimizin destekçisi İthaki Yayınları'ndan çıkan bir kitap.

-          Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley, İthaki Yay., 349 syf

2. Kategori (10 puan): İsminde güz mevsimini çağrıştıran bir kelime geçen veya olayların güz mevsiminde geçtiği bir kitap.

-          Baharımı Güz Eyledin, Bahar Dadaloğlu, Kora Yay., 205 syf

3. Kategori (10 puan): 700 sayfadan uzun bir kitap (Birkaç cilde bölünmüş kitaplarda ciltlerin toplam sayfa sayısına bakabilirsiniz).

-        Don Quijote, Cervantes, YKY, 2 Cilt, 906 syf (Bu kitabı Yaz Okuma Şenliği için de belirlemiştim ama okumaya zaman kalmamıştı. Bakalım bu sefer okuyabilecek miyim?)

4. Kategori (10 puan): Olayların geçtiği yerin (köy, kasaba, şehir, ülke, kıta) adının kitabın adına yansıdığı bir kitap.

-          Kuyucaklı Yusuf, Sabahattin Ali, YKY, 220 syf

5. Kategori (10 puan): Esas mesleği öğretmenlik olan bir yazardan bir kitap.

-          Biçimler Renkler Sözcükler, Ferit Edgü, Sel Yay., 169 syf

6. Kategori (10 puan): Yasaklanmış bir kitap.

-          Lolita, Vladimir Nabokov, İletişim Yay., 364 syf

7. Kategori (10 puan): Herkesin okuyup da sadece sizin okumadığınızı düşündüğünüz bir kitap.

-          Şeker Portakalı, José Mauro de Vasconcelos, Can Yay., 183 syf (Sanırım iyi bir okuma alışkanlığı olan herkes bu kitabı okumuştur. Ama ben okumadım ne yazık ki!)

8. Kategori (10 puan): Başkasının sizin için seçtiği bir kitap. (Bu kategoride tavsiyelerine güvendiğiniz ve tanıdığınız birine gidip ne okuyacağınızı sorabilirsiniz veya bir yakınınızdan kütüphanenizden okumanız için rastgele kitap seçmesini isteyebilirsiniz. Kendi kendine karar vermek yok).

Eşim benim için bu kitabı seçti:

-          Aylak Adam, Yusuf Atılgan, YKY, 155 syf

9. Kategori (10 puan): Bir seriye ait bir kitap (Serilerin ilk kitapları kapsam dışı).

-          İnce Memed 2, Yaşar Kemal, YKY, 459 syf (İnce Memed 1’i yaklaşık 1 yıl önce okumuştum ama seriye devam edememiştim. Bu kategori İnce Memed dörtlemesini bitirmeme sebep olacak gibi.)

10. Kategori (10 puan): Sadece tek bir kitabını okuduğunuz bir yazardan/şairden bir kitap.

-          Kendine Ait Bir Oda, Virginia Woolf, İletişim Yay., 127 syf (Virginia Woolf’un daha önce Mrs. Dalloway kitabını okumuştum ama diğer kitaplarını okumaya fırsatım olmamıştı.)

11. Kategori (10 puan): Bir kişisel gelişim kitabı.

-          Ne yazık ki kişisel gelişim kitabı okumuyorum. Bu yüzden kütüphanemde hiç bu kategoride kitap yok.

12. Kategori (10 puan): Doğduğunuz yıl hayatını kaybetmiş bir yazardan/şairden bir kitap.

-          Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu, Italo Calvino, YKY, 249 syf (1985 doğumluyum. Italo Calvino’nun öldüğü yıl. Yazarın uzun zamandır okumak istediğim bu kitabı bu kategoriye iyi denk geldi.)

13. Kategori (10 puan): Beyaz perdeye aktarılmış bir kitap.

-          Gölgesizler, Hasan Ali Toptaş, İletişim Yay., 232 syf (Filmi de izlemeliyim!)

14. Kategori (10 puan): Halen yaşayan, Nobel Edebiyat Ödülü kazanmış bir yazardan bir kitap.

-          Genç Bir Romancıya Mektuplar, Mario Vargas Llosa, Can Yay., 124 syf

15. Kategori (10 puan): Biyografi/otobiyografi/anı türünde bir kitap.

-          Leonardo Da Vinci – 500 Görsel Eşliğinde Yaşamı ve Eserleri, Rosalind Ormiston, Türkiye İş Bankası Kültür Yay., 256 syf

16. Kategori (10 puan): Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk hakkında bir kitap.

-          Atatürk, Lord Kinross, Altın Kitaplar, 592 syf

17. Kategori (10 puan): Ödül almış bir öykü kitabı (Lütfen kitabınızı belirtirken hangi yıl hangi ödülü aldığını belirtin.)

-          Stockholm Öyküleri, Demir Özlü, Can Yay., 223 syf (1989 Sait Faik Hikâye Armağanı)

18. Kategori (Her kitap 10 puan, 2 kitabı da okuyana ekstradan 30 puan, toplam 50 puan): İsminde zıt anlamlı kelimelerin olduğu iki kitap. (Örnek: Büyük Umutlar - Küçük Kadınlar; Denizin Altındaki Ada - Buzdolabının Üstündeki Kız; Kötü Saatte - İyi Kalpli Erendira)

Benim seçimim uzun ve kısa oldu…

-          Uzun Sürmüş Bir Günün Akşamı, Bilge Karasu, Metis Yay., 138 syf
-          Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi, Ayfer Tunç, Can Yay., 530 syf

19. Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 30 puan, toplam 60 puan): Eserlerini aynı dilde yazan üç farklı yazardan birer kitap.

Almanca yazar üç yazardan üç kitap…

-          Malte Laurids Brigge’nin Notları, Rainer Maria Rilke, Can Yay., 194 syf
-          Bir Kadının Yaşamından 24 Saat / Bir Yüreğin Ölümü, Stefan Zweig, Can Yay., 122 syf
-          Siddhartha, Hermann Hesse, Can Yay., 148 syf

20. Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 20 puan, toplamda 60 puan): Şimdiye kadar hiç kitabını okumadığınız dört yazardan birer kitap. Yazarların ikisi Türk, ikisi yabancı, ikisi kadın, ikisi erkek olmalı.

-          Sırça Fanus, Sylvia Plath, Can Yay., 275 syf
-          Tante Rosa, Sevgi Soysal, İletişim Yay., 103 syf
-          Flores Geceleri, César Aira, Can Yay., 121 syf
-          Ekmek ve Zeytin, Ahmet Büke, Can Yay., 134 syf

21. Kategori (Her bir kitap 5 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 40 puan, toplamda 80 puan): 150 sayfadan kısa sekiz kitap.

-          Pastoral Senfoni, André Gide, Timaş Yay., 91 syf
-          Ağrıdağı Efsanesi, Yaşar Kemal, YKY, 120 syf
-          Afrika Dansı, Sevim Burak, YKY, 76 syf
-          Semaver, Sait Faik Abasıyanık, YKY, 105 syf
-          Bu Kalem Melûn©, Enis Batur, YKY, 117 syf
-          Ses Taklitçisi, Thomas Bernhard, YKY, 118 syf
-          Benim Hüzünlü Orospularım, Gabriel Garcia Márquez, Can Yay., 94 syf
-          Binbir Hece, Ferit Edgü, Remzi Kitabevi, 132 syf

22. Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 40 puan, toplamda 80 puan): Kendinizin belirleyeceği bir temaya uyan dört kitap.

Uzun zamandır okumak istediğim Salâh Birsel kitaplarından dördünü bu kategoriye alıyorum…

-          Yanlış Parmak, Salâh Birsel, Adam Yay., 125 syf
-          Papağanname, Salâh Birsel, Adam Yay., 123 syf
-          Geceyarısı Mektupları, Salâh Birsel, Bağlam Yay., 120 syf
-          Halley Kimi Kurtarır, Salâh Birsel, Adam Yay., 159 syf

(Güz Okuma Şenliği hakkında detaylı bilgiye http://pinucciasbooks.blogspot.com.tr/2015/09/guz-okuma-senligi-2015.html adresinden ulaşabilirsiniz.)

Yorum Gönderme

7 Yorumlar

 1. Merhabalar. Kitap seçimleriniz çok iyi. Çok beğendim. Keyifli okumalar.Cesur Yeni Dünya benimde okumadığım bir eser. Okumayı diliyorum. Don Quijote, Cervantes, YKY, 2 Cilt yı ben geçen şenlikte okudum. Çok eğlenceli bir eser. Beğeneceğinizi umuyorum. Kuyucaklı Yusuf benim için Sabahattin Ali'nin Kürk mantolu Madonası'ndan çok daha iyi bir eser. Dizisini çok yıllar önce izlemiştim. O da güzeldi. Ferit Edgü den geçen şenlik okudum. yazarı çok beğendim. Lolita ise yine geçen şenlik sizinle aynı kategori için okumuştum. Hikaye beni çok etkiledi. Daha doğrusu yazarın dili. Şeker PortakaIı nı okumuştum ama pek sevmedim:( Aylak Adam kütüphanemde okunmayı bekliyor:) İnce Memed tartışmasız Türk Edebiyatının en iyi eserlerinden diyorum. Gölgesizler muhteşem. Geçen aylarda Ankara da yazarın imza günü vardı. Tanıştım ve kitabımı imzalattım:) Lord Kinross'u bende okumayı istiyorum. Atatürk hakkında tarafsız yazılmış ender eserlerden deniliyor. Sevgiler ve iyi bayramlar diliyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Listeyi hazırladıktan sonra benim de çok hoşuma gitti. Cesur Yeni Dünya'yı uzun zamandır okumak istiyordum. Don Kişot'a da bir ara başlamıştım ama bitirememiştim. Kuyucaklı Yusuf'un dizisinden haberim yoktu. Ama kitabın güzel olduğunu umuyorum. Ferit Edgü en beğendiğim yazarlardan biri. Kitaplarının hepsini okudum ama denemelerini yeniden okumaya başladım. Yaz Okuma Şenliği'nde de Şimdi Saat Kaç'ı okumuştum. Lolita da Don Kişot gibi bir ara başlayıp da bitiremediğim kitaplardan. Şeker Portakalı kütüphanemde hep gözüme çarpıyordu. Tıpkı burdaki kategoride olduğu gibi "bu kitabı herkes okumuştur ama ben bir türlü okuyamadım!" diye iç geçiriyordum. Şimdi okuyacağım bakalım. Aylak Adam, eşimin okumam için seçtiği bir kitap. İsmi de çok hoş. Tabii ki İnce Memed... Yıllar önce kalın kapaklı bir basımını okumuştum ama YKY'deki 4 cildin sadece ilkini okumuştum. Bu kategori sayesinde bu dört cildi de okurum diye düşünüyorum. Hasan Ali Toptaş'la ben de tanışmak isterdim. Lord Kinross'un Atatürk'ü de hep okumak istediğim ama bir türlü başlayamadığım kitaplardandı. İnşallah bu sayede okuyacağım. Uzun ve güzel değerlendirmeniz için teşekkür ederim. Size deiyi bayramlar ve bol okumalar diliyorum.
   Saygılarımla.

   Sil
 2. Güzel bir okunacaklar listesi yapmışsınız. Bazılarını okudum, bazıları ise benim de okuma listemde var. Mesela Cesur Yeni Dünya ve Calvino’nun kitabını ben de yakın bir zamanda okuyacağım. Hatta Calvino’nun listedeki kitabı için Umberto Eco İtalyan edebiyatının en iyi kitaplarından biri diyor.

  Don Quijote ve Lolita gibi kitapları ise okudum. Lolita’da Nabokov’un yazım biçimine bayılmıştım. Çok farklı ve güzel bir anlatım şekli var. Ancak YKY’nin 2 ciltli Don Quijote özellikle kahramanın yaptığı uzun nutuklar çok sıkmıştı. Umarım sizi sıkmaz. Ben bazılarına 900 sayfalık baskıyı okumaktansa daha kısa bir çeviriyi okuyun dediğimde kızanlar oluyor.

  İyi okumalar.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Italo Calvino'nun Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu'su hakkında ben de birçok olumlu yorum okudum. Kitap zaten 1001 kitap listesinde de yer alıyor. Ama Umberto Eco gibi bir yazarın "İtalyan Edebiyatının en iyi kitaplarından biri" yorumu benim için de çok önemli. Bir an önce bu kitabı okumak istiyorum.
   Don Kişot'u YKY basımından okumak istememin altında yatan en önemli sebep kitabın orijinal haline sadık kalınmış olması. Kısaltılmış halini de okumak yeterli olabilir. Kitaba bir ara başlayıp bitirememiş olmamın sebeplerinden biri de dediğiniz gibi bazı bölümlerin çok uzatılmış gibi gelmesi. Bakalım bu sefer okuyabilecek miyim?
   Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 3. Şeker Portakalı'nı lisedeyken okumuştum. Hatta benim için özel bir kitaptır çünkü lisedeyken kendime kütüphane kurmaya karar vermiştim ve aldığım ilk kitap Şeker Portakalı'ydı. Sizin de severek okuyacağınızı tahmin ediyorum. Devamını da okuyun bence.

  Aylak Adam benim de okuma listemde var. Umarım güzel bir kitaptır.

  Güzel bir liste olmuş. Neredeyse bütün kategorileri de doldurmuşsunuz. İyi okumalar diliyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Birçok kişi için ilk okunan kitaplardan biri sanırım Şeker Portakalı. Devamı olduğunu bilmiyordum. Onu da okumak isterim.
   Aylak Adam'ın güzel bir kitap olduğunu düşünüyorum.
   Tüm kategorilerde kitap belirlemeye çalıştım. Bir tek kişisel gelişim kitabı belirlemedim. Hiç okumadığım bir tür olduğu için. Listedeki tüm kitapları okuyabilir miyim, bilmiyorum. Ama hepsini aynı anda okumak gibi oburca bir okuma isteği var şu an içimde :)
   Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 4. Aslında en sevdiğim işlerden biri de okuma listesi belirlemek. Daha önce defalarca kendime okuma listeleri oluşturdum ve burda yayınladım. Ama başka bir kişinin belirlediği ölçütlerde bir okuma listesi oluşturmak da oldukça keyifli bir iş. Tabii ki işin en keyifli kısmı bu kitapları okumak ve kitaplar üzerine yazı yazmak...

  YanıtlayınSil