Okuma Günlüğü -31-


1 Ocak 2017 - Pazar

Şairlerin kendi şiir anlayışları ve başka şairler, şiirler üzerine yazdığı yazıları okumayı her zaman sevmişimdir. Tamamen kişisel bakış açısıyla çatılmış denemeler de poetik eleştiri metinleri de ilgimi fazlasıyla çekmeyi başarır. Şiire eleştirel bir gözle bakan, şiir akımları ve şiir düşünceleri eleğini kullanarak şairleri, şiirleri değerlendiren yazıları okumayı ise çok daha fazla önemserim. Her ne kadar bu tarz yazılara oldukça az rast gelmiş olsam da…  Ama önem verdiğim bir şairin özellikle şiir üzerine yazdığı bir metinle veya kitapla karşılaşınca kendimi şiire çok yakın hissederim. Murathan Mungan’ın Küre adlı kitabıyla karşılaşınca da aklımdan bu düşünceler birer birer geçmeye başladı. Özellikle kitabın “Mavi Kitap” olarak okur önüne çıkması, Poetika Yazıları altbaşlığını taşıyor olması kitaba daha bir yakınlık duymama sebep oldu.


Murathan Mungan, şair kimliğinin yanı sıra edebiyatın birçok türünde eserler veren önemli bir yazar. Şairin Romanı gibi önemli bir romanı yazarken zihninden geçen şiir üzerine düşüncelerden yola çıkarak bu kitabı oluşturmaya karar vermiş. Özellikle kendi şiir anlayışını ve şiire bakışını ön planda tutan metinlerden oluşan kitap yazarın ifadesiyle “fragmanlar” biçiminde ilerliyor ve okurlara poetika dizisinin ilk kitabı olarak serinin devamının geleceğini müjdeliyor.
Önemli bir şairin elinden çıkan şiir üzerine metinler bizi şiir üzerine düşünmeye itiyor.

Küre
Murathan Mungan
Deneme
116 syf
Metis Yayınları, 1. Basım: Ekim 2016

Tuna BAŞAR

Yorum Gönder

[blogger][facebook]

Tuna BAŞAR

{facebook#https://www.facebook.com/tunabasar} {twitter#https://www.twitter.com/tunabasar35} {google-plus#https://plus.google.com/+TunaBasar} {pinterest#https://tr.pinterest.com/tunabasar35} {youtube#https://www.youtube.com/c/TunaBasar} {instagram#https://www.instagram.com/tunabasar35}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget