Öğrendiklerim -1-


• Benim de kullanmayı sevdiğim “İzlek” kelimesini dilimize Tahsin Yücel kazandırmış.
(Kaynak: kitap-lık Dergisi Mart-Nisan 2016 tarihli 184. sayısında Bahadır Gülmez tarafından yazılan “Tahsin Yücel Dizini” adlı yazı.)

Franz Kafka’nın Dava adlı kitabının bölümlerini şu an yayınlandığı şekilde sıralayan, kitaba son halini veren Max Brod’muş.
(Kaynak: Enis Batur’un Gülmekten Ölmek adlı deneme kitabının Davalı adlı bölümü – Sel Yayınları Birinci Baskı Mayıs 2016 - syf: 61)

• Dilimizdeki ilk Lautréamont çevirisini Sait Faik yapmış.
(Kaynak: Ferit Edgü’nün Can Yayınları’ndan çıkan Buluşmalar adlı deneme kitabı - syf: 57)

Leonardo da Vinci’nin mezarı din savaşları sırasında yok olmuş.
(Kaynak: Enis Batur’un YKY’den çıkan İmgeleri Kim Dinler? adlı kitabının Rönesans’ın Cahil Adamı: Leonardo da Vinci adlı denemesi - syf:22)

• Romantizm terimini ilk kez Alman şair ve yazar Friedrich von Schlegel kullanmış.
(Kaynak: Osman Korkmaz Karamanoğlu’nun hazırladığı Anahtar Kitaplar Yayınevi tarafından basılan Ansiklopedik “İzm”ler Sözlüğü’nün Romantizm, Romantisizim maddesi – syf: 273)

Tuna BAŞAR

Yorum Gönder

Güzel bilgiler. Teşekkürler.

Rica ederim. Ben de bu tarz bilgilerle karşılaşınca büyük bir ilgiyle okuyorum. Başkalarının da hoşuna gideceğini düşündüğüm için bu tarz bilgileri Öğrendiklerim başlığı altında paylaşacağım.

[blogger][facebook]

Tuna BAŞAR

{facebook#https://www.facebook.com/tunabasar} {twitter#https://www.twitter.com/tunabasar35} {google-plus#https://plus.google.com/+TunaBasar} {pinterest#https://tr.pinterest.com/tunabasar35} {youtube#https://www.youtube.com/c/TunaBasar} {instagram#https://www.instagram.com/tunabasar35}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget