Not Defteri -7-


10 Ekim 2008 Cuma – Afyonkarahisar

• Bu yılki Nobel Edebiyat Ödülü’nü Fransız yazar Jean-Marie Gustave le Clezio kazanmış. “Yenilikçi şiirsel macerayla ve duygusal coşkunlukla dolu, şu anki medeniyetin sahip olduğunun ötesinde bir insan sevgisini ele alan” eserler çıkardığı için ödüle layık bulunduğu açıklanmış.

Clezio’nun Türkçe’ye çevrilen kitapları: “Çöl”, “Göçmen Yıldızı”, “Altın Balık”, “Okyanus Kokusu ve Angoli Mala”, “Tutanak” ve “Ourania”.

• Acaba Fransa’da da yazarlar, şairler ve sanatçılar tarafından “Clezio’ya Nobel ödül olarak değil, siyasi bir ücret olarak verildi!” denilerek imza kampanyası başlatılacak mı?

• Onurlu insanlar gerektiği zaman istifa etmeyi bilen insanlardır, diye not düşmüştüm geçen hafta. Şimdi bu söze şunu da eklemeliyim: İstifa etmeyi bilen insanlar yaşadığı topluma ve bulunduğu konuma büyük saygı besleyen insanlardır.

45. Antalya Altın Portakal Film Festivali başlıyor.

• Yaşanan terör olayları sonucu Kuzey Irak’a yönelik operasyon için tezkereye oy vermeyenler hâlâ çözümün demokratik yollardan olması gerektiğini vurgulayıp duruyor. Nedense demokrasi bizim ülkemizde hep çıkarlar uğruna ayaklar altına alınıyor. Bu ülkenin askerine karşı saldırıda bulunanlar için demokrasi vurgusu yapılmıyor.
Demokrasinin bile ne olduğunu bilmeyen veya demokrasiyi bile kendi çıkarları uğruna çarpıtan kişiler var bu ülkenin meclisinde.

John SteinbeckGazap Üzümleri

• Maliye Bakanlığı yurtdışında yaşayan Türklerin yabancı bankalarda bulunan, tahmini, 150 milyar dolarını Türk bankaları üzerinden ülkeye sokmak için çalışma başlatmış.
Bu paranın onda birini bile ülkeye sokmayı başarırlarsa, işte o zaman krizin etkisini daha az hissederiz.

• Hükümetin ele geçirdiği kurumların başındaki kişiler, sadece gelecek için değil, aynı zamanda bugün için de yeterince güvence altına alınıyor. Bilimsel düşünceden uzaklaşıp, verdiği her kararda siyaseti bilimin önüne geçiren YÖK Başkanı’nın maaşı şişirilip duruyor.
Acaba hâlâ Erdoğan Teziç YÖK Başkanı olsaydı, aynı şekilde maaşına çok kısa aralıklarla iki kere zam yapılır mıydı?

Jan van Eyck’in “Türbanlı Adam” portresi…

• Siyasi anlamda tek başarılarının ekonomi olduğunu vurgulayanlar, yaşanan ekonomik krizin ülkeye sıçramasından sonra hâlâ ekonomiyle övünecekler mi?
Başka bir başarıları var mı?
Yoksa şimdi de ekonomik kriz üzerinden mi siyaset yapacaklar?

• Zimbabwe’de enflasyon %231 milyon’a fırlamış. Daha önce herhangi bir ülkede böyle bir enflasyon oranı görülmüş müdür?

• Amerika’da NeuroSky adlı şirket beyin gücüyle oynanabilen “Mindset” adlı bir oyun geliştirmiş. Oyuncu, bilgisayardaki hangi karakteri hareket ettirmek istiyorsa ona konsantre oluyor ve beyin dalgaları sayesinde başlık bunu algılıyor ve o karakteri hareket ettiriyormuş.

Attilâ İlhan’ın “Ayrılık Sevdaya Dahil” şiiri…

Françoise Sagan: “Adaletsizlikle karşılaştığında, sağcı adaletsizliğin kaçınılmaz olduğunu, solcu ise kabul edilemez olduğunu düşünür ve buna göre davranır.”

• Belçika, 1996 yılında PKK’nın kara para aklaması ve uyuşturucu kaçakçılığı üzerine başlattığı Sputnik Operasyonunda el koyduğu 10 milyon Euro’yu yargılama zaman aşımına uğradığı için PKK’ya iade edecekmiş.
Bu iade şu dönemde terör örgütünün daha da güçlenmesi anlamına gelir ki bunda da Belçika’nın katkısı göz ardı edilemez.

• 9 yıl önce terörü bitirmek niyetiyle terörist başıyla görüşme yapıldığı yönündeki iddialara ne zaman ayrıntılı bir açıklama yapılacak?

• Yabancı ünlülerin gazetecilerle ilişkilerini gören yerli ünlüler, biraz olsun işini yapmaya çalışanlara saygı duymaları gerektiğini anlayacaklar mı?

• Radikal Gazetesi “filmekimi” eki…

Haldun Taner Öykü Ödülü’nü “Gönlümün Şirazesi Bozuldu” adlı kitabıyla Hasan Özkılıç kazanmış.

• Haftanın Filmleri:

- Vicdan, Yön: Erden Kıral
- Dinle Neyden, Yön: Jacques Deschamps
- Aşkın Peşinde (Elegy), Yön: Isabel Coixet
- Tropik Fırtına (Tropic Thunder), Yön: Ben Stiller
- Dehşet Treni (The Midnight Meat Train), Yön: Rhuyei Kitamura

• Okuduklarım

- Vatan, Hürriyet, Radikal, Taraf ve Sabah gazeteleri
- Radikal Gazetesi Kitap Eki
- Enis Batur’un “Bu Kalem Bukalemun” isimli deneme kitabı
- Cemal Süreya’nın “Sevda Sözleri” isimli şiir kitabı

Tuna BAŞAR

Yorum Gönder

[blogger][facebook]

Tuna BAŞAR

{facebook#https://www.facebook.com/tunabasar} {twitter#https://www.twitter.com/tunabasar35} {google-plus#https://plus.google.com/+TunaBasar} {pinterest#https://tr.pinterest.com/tunabasar35} {youtube#https://www.youtube.com/c/TunaBasar} {instagram#https://www.instagram.com/tunabasar35}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget