Okuma Defteri XXI

Şehir Meydanında Fıçı Yuvarlamak - Enis Batur


Enis Batur, sadece yoğun yazma süreciyle değil, zihninden geçenlerle, hayata geçirdiği ve geçiremediği projeleriyle, şiirleriyle, düzyazılarıyla, deneysel romanlarıyla, ansiklopedisiyle, günlükleriyle, günümüz kültür dünyasına kazandırdıklarıyla bende büyük hayranlık uyandıran bir edebiyat adamıdır.
Her yazdığından geriye çok büyük bir tortu bırakır zihnimde. O nedenle sürekli elimin altında bir Enis Batur kitabı olur.
2008-2010 yılları arasında yazılan içbükeylerden kurulmuş Şehir Meydanında Fıçı Yuvarlamak. Cumhuriyet Gazetesi Kitap Ekinde ve başka dergilerde yazdığı yazılarla günlükleri bir araya getirmiş bu kitapta Enis Batur. Kırmızı Yayınları’nın da olağanüstü basım kalitesiyle okur önüne çıkmış kitap.
Enis Batur’un gerek kendi yazma sürecini, gerekse de Türk ve dünya kültür-sanat ortamını kısa metinlerle ele aldığı kitap okurların zihnine birçok soru işareti bırakıyor. Bahsettikleriyle okurlarını yepyeni yazarlara, kitaplara sürüklüyor Enis Batur. Okunması, izlenmesi, görülmesi gerekenler ve insanların zihninde ışık çakacak düşünceler konusunda çok iyi öneriler getiriyor. Her zaman söylemişimdir; bazı kitaplar insanda hem hiç bitmesin hissi verirler, hem de elden bırakılmazlar. Şehir Meydanında Fıçı Yuvarlamak da bu tür kitaplardan.
Enis Batur, bana göre bir sanatsever, bir edebiyat tutkunu için mutlaka okunması gereken yazarların en başında geliyor.

Tuna BAŞAR
Kategori:
Like

Yorum Gönder

[blogger][facebook]

Tuna BAŞAR

{facebook#https://www.facebook.com/tunabasar} {twitter#https://www.twitter.com/tunabasar35} {google-plus#https://plus.google.com/+TunaBasar} {pinterest#https://tr.pinterest.com/tunabasar35} {youtube#https://www.youtube.com/c/TunaBasar} {instagram#https://www.instagram.com/tunabasar35}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget