Okuma Günlüğü -18-


2 Ağustos 2016 Salı

Enis Batur’un denemelerini okuyunca her seferinde başka kitaplara, başka yazarlara gitme ihtiyacı hissediyorum.
Gülmekten Ölmek adlı kitabı da beni şu ana kadar Balzac’ın La Peau de Chagrin’inden Sterne’in Tristram Shandy’sine; Oktay Rifat’tan Kübizm’e, Picasso ve Braque’a; Franz Kafka’nın Dava’sından Orson Welles’in Dava uyarlamasına; Umberto Eco’nun Gülün Adı adlı romanından Richard Gerstl’in Gülen Adam resmine; Fazıl Hüsnü Dağlarca’dan Bilge Karasu’nun Ankara’sına; Rimbaud’nun Habeşistan’daki yaşamından diyalog eksenli romanlara onlarca farklı düşünceye direkt olarak ulaştırdı. Bir de bunların yanında dolaylı olarak zihnime bıraktığı bir tortu var ki onları kâğıda dökmek çok zor.
Her seferinde bahsettiği sanatçıların eserlerine ulaşma isteği dayanılmaz bir pişmanlığı da beraberinde getiriyor. Şimdiye kadar üretilmiş tüm sanat eserlerinin bulunduğu dev bir kütüphanede olmayı ve aklıma gelen tüm sanat eserlerine hemen ulaşabilmeyi çok isterdim. İnternet bir nevi bu işi çözüyor ama yazılı eserlere bu ortamda tam olarak ulaşamıyor olmak büyük eksiklik.

Tuna BAŞAR

Yorum Gönder

[blogger][facebook]

Tuna BAŞAR

{facebook#https://www.facebook.com/tunabasar} {twitter#https://www.twitter.com/tunabasar35} {google-plus#https://plus.google.com/+TunaBasar} {pinterest#https://tr.pinterest.com/tunabasar35} {youtube#https://www.youtube.com/c/TunaBasar} {instagram#https://www.instagram.com/tunabasar35}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget