Gece CXI


7 Eylül 2016
Çarşamba

Mimari üzerine yoğunlaşmam gerekiyor. Özellikle İstanbul ve İzmir’deki önemli mimari eserleri tek tek görmeliyim. Hem Türk-İslam mimarisinin örneklerini hem de önemli mimarların modern yapılarını detaylı bir şekilde ele alıp her bir eser üzerine yazılar yazmalıyım. Bu düşünce nerden mi geldi aklıma: Eczacıbaşı Sanat Ansiklopedisi’nin sayfalarını çevirirken karşıma Nigoğos ve Sarkis Balyan isimli iki kardeş mimar çıktı. Osmanlı’nın son dönemlerine etki etmiş mimar bir ailenin iki ferdi. Dolmabahçe, Çırağan ve Beylerbeyi Sarayları ile Ihlamur Kasrı gibi önemli eserlerin mimarları. Çok detaylı bir şekilde araştırılması gereken bir aile ve eserleri üzerine de detaylı yazılar yazılabilir. Aynı şekilde dünya üzerinde Türk-İslam mimarisinin en önemli temsilcisi olarak gösterilen Mimar Sinan’ın eserleri… Bir yandan da modern mimari örnekler.
Öncelikle ülkemizde bulunan mimari eserler üzerine bir araştırmayla işe başlamalıyım. Sonrasında dünya ölçeğinde önemli eserlere de odaklanabilirim. Bu konuda Eczacıbaşı Sanat Ansiklopedisi ve NTV Yayınları tarafından basılan Mimarlık adlı kitap bana önemli bir başvuru kaynağı olacaktır.

7eylül’16gecesi edirne

Tuna BAŞAR

Yorum Gönder

[blogger][facebook]

Tuna BAŞAR

{facebook#https://www.facebook.com/tunabasar} {twitter#https://www.twitter.com/tunabasar35} {google-plus#https://plus.google.com/+TunaBasar} {pinterest#https://tr.pinterest.com/tunabasar35} {youtube#https://www.youtube.com/c/TunaBasar} {instagram#https://www.instagram.com/tunabasar35}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget