Okuma Günlüğü -33-


5 Ocak 2017 – Perşembe

Yapı Kredi Yayınları, Türk şiirinin önemli şairlerinin şiir kitaplarını bir bütün halinde şiirseverlere sunuyor. Nâzım Hikmet, Orhan Veli, Cemal Süreya, Turgut Uyar, Edip Cansever, Ece Ayhan, Oktay Rifat gibi Türk şiiri için çok önemli şairlerin tüm şiir kitaplarını bir külliyat halinde yayınlamaya devam ediyor. Bununla birlikte son zamanlarda yeni bir anlayışla önemli şairlerin önemli şiir kitaplarını toplu basımlardan ayrı olarak basmaya da başladılar. Bu anlayışla Cemal Süreya’nın Üvercinka, Özdemir Asaf’ın Yalnızlık Paylaşılmaz, Orhan Veli-Oktay Rifat-Melih Cevdet Anday’ın Garip gibi kitaplarını yayınladılar. Şimdi elimde tuttuğum Turgut Uyar’ın Dünyanın En Güzel Arabistanı da bu seriden yayınlandı. YKY, Turgut Uyar’ın tüm şiirlerini Büyük Saat adıyla okur önüne çıkarıyor. Büyük Saat’ten ayrı olarak 57 yıl sonra basılan Dünyanın En Güzel Arabistanı, Turgut Uyar şiirinin önemli bir dönüm noktasında yer alıyor ve İkinci Yeni açısından da çok büyük öneme sahip bir kitap.


Şairlerin toplu ve seçme şiirlerini okumak bir şairi tanımak için çok önemli ama o şairin şiir anlayışını gözler önüne seren kitaplarını ayrı olarak okumak, şaire yaklaşım açısından çok daha büyük öneme sahip, diye düşünüyorum. Dünyanın En Güzel Arabistanı hem Turgut Uyar’ın şiir anlayışı üzerine yoğunlaşmama hem Büyük Saat’in belli sayfalarına dönüşler yapmama hem de İkinci Yeni’nin önemli şairleri olan Cemal Süreya, Edip Cansever, Ece Ayhan gibi şairlere yönelmeme sebep olacaktır. Aynı zamanda bir süredir okumak istediğim Asım Bezirci’nin İkinci Yeni Olayı adlı kitabını okumama da zemin hazırlayacaktır.

Tuna BAŞAR

Yorum Gönder

[blogger][facebook]

Tuna BAŞAR

{facebook#https://www.facebook.com/tunabasar} {twitter#https://www.twitter.com/tunabasar35} {google-plus#https://plus.google.com/+TunaBasar} {pinterest#https://tr.pinterest.com/tunabasar35} {youtube#https://www.youtube.com/c/TunaBasar} {instagram#https://www.instagram.com/tunabasar35}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget