Adonis


Suriye kralı Theias’ın Myrrha (Smyrna) adında bir kızı varmış. Aphrodite’nin lanetine uğrayan bu kız babasına aşık olmuş ve onunla sevişmek istemiş. Dadısının yaptığı bir planla babasının yatağına girmiş ve onunla on iki gece sevişmiş ve son gece babasından hamile kalmış. O gece babası onun kızı olduğunu fark etmiş ve bu günahı temizlemek için onu öldürmek istemiş. Ama diğer tanrılar bu kıza acımışlar ve onu babasının elinden kurtarmak için bir mersin ağacına çevirmişler. On ay kadar sonra ağacın gövdesinden dünya güzeli bir bebek çıkmış. Çocuğun güzelliğine vurulan Aphrodite onu büyütmesi için yeraltı tanrıçası Persephone’ye vermiş. Ama Persephone da çocuğa tutulmuş ve onu Aphrodite’ye geri vermek istememiş. Aphrodite ile Persephone arasında yaşanan bu kavgaya el koyan Zeus, Adonis’in dört ay Aphrodite’nin, dört ay da Persephone’nin yanında kalmasına, kalan dört ayda da istediği yerde kalmasına karar vermiş. Fakat Adonis yılın sekiz ayını Aphrodite’nin yanında geçirmeye başlayınca bu durumu kıskanan diğer tanrılar (Ares ya da Artemis) Adonis’in peşine bir yaban domuzu takmışlar. Yaban domuzu tarafından kasığından yaralanan Adonis kanaya kanaya can vermiş. Adonis’in kanının toprağa akmasıyla da Manisa Lalesi oluşmuş.
Adonis efsanesi Sümer ve Hitit kaynaklarından gelmektedir. Adonis İbranice “efendi” anlamına gelen Tammuz (Temmuz) adının Yunanca karşılığıdır.

Tuna BAŞAR

Yorum Gönder

[blogger][facebook]

Tuna BAŞAR

{facebook#https://www.facebook.com/tunabasar} {twitter#https://www.twitter.com/tunabasar35} {google-plus#https://plus.google.com/+TunaBasar} {pinterest#https://tr.pinterest.com/tunabasar35} {youtube#https://www.youtube.com/c/TunaBasar} {instagram#https://www.instagram.com/tunabasar35}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget